Mit 1: Nie może być alkoholikiem ktoś, kto pije wyłącznie po pracy.
Fakt: Wielu alkoholików potrafi pić tylko w czasie weekendów i wieczorami.
Mit 2: Alkoholizm to codzienne picie alkoholu
Fakt: Alkoholizm nie oznacza picia alkoholu codziennie. Oczywiście może tak być. Często jednak alkoholicy wpadają w ciąg alkoholowy, potem następuje okres abstynencji, by następnie powrócić do picia.
Mit 3: Alkoholicy to ludzie z najniższej klasy społecznej
Fakt: Alkoholikiem można zostać bez względu na wiek, pochodzenie, to z jakiej się jest klasy czy warstwy społecznej. Zaledwie kilka procent alkoholików to ludzie z marginesu społecznego.
Mit 4: Ludzie sympatyczni nie mogą być alkoholikami.
Fakt: Wielu alkoholików to przemili ludzie. Alkoholizm i osobowość człowieka nie mają ze sobą wiele wspólnego.
Mit 5: Ktoś kto pije tylko piwo, nie może być alkoholikiem.
Fakt: Alkohol to alkohol. Nie ważne czy pijemy piwo, wino, czy wódkę, upijamy się zawartym w danym trunku alkoholem.
Mit 6: Alkoholizm się dziedziczy
Fakt: Alkoholizm nie jest dziedziczny. Można odziedziczyć jedynie skłonności do uzależnienia. Jeśli czyiś rodzice są alkoholikami to jedynie sygnał, że warto zachować większą ostrożność.
Mit 7: Alkoholicy zawsze piją sami
Fakt: Istnieją alkoholicy, którzy wpadają w weekendowe ciągi picia razem ze swoim towarzystwem. Ekstrawertyczny alkoholik bez trudu znajdzie towarzyszy do picia.
Mit 8: Alkoholikiem nie może być ktoś bardzo młody
Fakt: Można uzależnić się od alkoholu bardzo wcześnie. Nawet dzieci mogą być uzależnione od alkoholu.
Mit 9: Ona nie może być alkoholiczką, bo nigdy nie widziałem jej pijącej
Fakt: Alkoholicy, a jeszcze częściej alkoholiczki, potrafią utrzymać swój nałóg w tajemnicy przez długie lata.
Mit 10: Osoba inteligentna nie może zostać alkoholikiem
Fakt: Nie ma żadnego związku między alkoholizmem a poziomem inteligencji.
Przyczyny marskości wątroby są bardzo różnorodne i mogą współistnieć u jednego chorego. W świecie zachodnim najbardziej powszechnymi przyczynami są przewlekłe nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Marskość wątroby spowodowana alkoholem (ALD; ang. alcoholic liver disease) rozwija się po zaledwie 10 latach intensywnego picia u 15% alkoholików.
Kac to inaczej złe samopoczucie występujące do kilku godzin po wprowadzeniu do organizmu nadmiernej ilości alkoholu. Wskazanie jednoznacznego winowajcy objawów "kaca" nie jest proste i ta kwestia nie została ostatecznie rozstrzygnięta. Najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi zespołowi drugiego dnia są ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, niemoc, problemy z koncentracją, problemy ze snem, osłabienie, brak łaknienia lub zbyt duży apetyt, dreszcze, potliwość, zaburzenie funkcji motorycznych, przygnębienie i rozdrażnienie.
Paranoja alkoholowa rozwija się u mężczyzn w nieco mniej nasilonym stopniu uzależnienia od alkoholu, zwykle po 40 roku życia. Przybiera kształt charakterystyczny dla paranoi (czyli w logiczny sposób uporządkowanego systemu urojeń). Najczęściej chory mąż oskarża swoją żonę o zdradę i „znajduje” na to liczne „dowody”.