Alkoholizm - prosta droga do wyniszczenia organizmu
Alkohol wypijany, nawet w niewielkich dawkach, codziennie, działa negatywnie na organizm człowieka. W przypadku osób uzależnionych od alkoholu te spustoszenia są większe - zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.
Długotrwałe spożywanie alkoholu może powodować następujące dolegliwości:
- Arytmia - zaburzenia rytmu pracy serca.
- Niedobór witamin z grupy B (tiaminy, biotyny, kwasu pantotenowego i pirydoksyny) – co wiąże się min. z pogarszającą się pracą układu nerwowego. Alkohol wypłukuje także inne witaminy oraz pierwiastki śladowe, bez których organizm ludzki nie może normalnie funkcjonować. Należą do nich: magnez, wapń, potas.
- Uszkodzenia mózgu - min. obkurczenie ("brain shrinkage"), czyli zaniki skroniowe i czołowe oraz poszerzenie układu komorowego. Z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego wiążą się też: Encefalopatia Wernickego, padaczka alkoholowa, otępienie funkcji poznawczych i pamięci. Uogólniając: alkohol zabija komórki nerwowe w mózgu.
- Cukrzyca
- Uszkodzenia serca
- Choroby wątroby - jest to szczególnie wrażliwy na alkohol organ wewnętrzny. Długotrwałe picie alkoholu powoduje kolejno: stłuszczenie, zapalenie, zwłóknienie, a w końcowej fazie – marskość. Marskość wątroby objawia się ogólnym osłabieniem, obrzękami, intensywną utratą wagi, obecnością płynu w jamie brzusznej, żółtaczką czy żylakami przełyku.
- Nadciśnienie tętnicze - jest przyczyną min. krwotoku mózgowego, udaru czy zawału serca
- Wrzody żołądka
- Nowotwory - zmiany nowotworowe są wynikiem osłabienia układu odpornościowego organizmu i wśród alkoholików dotykają najczęściej: wątrobę, przełyk, część nosową i gardło, krtań i tchawicę.
- Wśród noworodków, których matki nadużywały alkoholu podczas ciąży, zauważa się: niską wagę urodzeniową, wady serca, wady rozwojowe, pojawia się także opóźnienie rozwoju.
- Niewydolność nerek
- Zaburzenia hormonalne
- Choroby układu oddechowego
- Osłabienie wydolności seksualnej
Encyklopedia wiedzy
Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, w skrócie AZA to stan chorobowy, który występuje przeciętnie 12-24 godziny po przerwaniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości wypijanego alkoholu. Chorzy z AZA potrzebują odtrucia alkoholowego– przede wszystkim podania płynów i elektrolitów, czasem niezbędne jest podanie środków uspokajająco-nasennych.
Więcej
Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens (majaczenie alkoholowe, biała gorączka). W toku choroby dołączają się luki pamięciowe i zaburzenia neurologiczne (oczopląs, zaburzenia chodu, czasem otępienie). Stan wymaga leczenia dużymi dawkami witaminy B1.
Więcej
Delirium tremens to stan zagrożenia życia, wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Występuje w ciągu 2-3 dni od odstawienia alkoholu po kilkumiesięcznym – kilkuletnim ciągu intensywnego picia. Delirium cechuje się wyjątkowo dużą śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u pacjentów bez innych obciążeń.
Więcej