Delirium tremens

Majaczenie alkoholowe (delirium tremens, majaczenie drżenne, biała gorączka) to stan zagrożenia życia, wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Zazwyczaj pacjenci z majaczeniem alkoholowym przyjmowani są na oddziały psychiatryczne. Delirium występuje w ciągu 2-3 dni od odstawienia alkoholu po kilkumiesięcznym – kilkuletnim ciągu intensywnego picia.

Symptomy obejmują te wyszczególnione przy Alkoholowym Zespole Abstynencyjnym oraz zaburzenia świadomości i bardzo silnie wyrażone lęki oraz doznania psychotyczne (omamy i urojenia). Stosunkowo często zdarza się, iż delirium towarzyszą inne choroby np.: zapalenie płuc, niewydolność serca, cukrzyca, krwawienie z żylaków przełyku, marskość wątroby.

Delirium cechuje się wyjątkowo dużą śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u pacjentów bez innych obciążeń.

Wstecz


Encyklopedia wiedzy

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z poszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Nierzadko jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Może on przebiegać bardzo dramatycznie i doprowadzić do znacznej utraty krwi.

Więcej

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka, a właściwie zapalenie żołądka (gastritis), to stan chorobowy, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez różne czynniki etiologiczne wywołujące reakcję zapalną. Alkohol w stężeniu powyżej 5 procent powoduje podrażnienie śluzówki żołądka, co objawia się nudnościami, wymiotami i bólem nadbrzusza.

Więcej

Kac

Kac to inaczej złe samopoczucie występujące do kilku godzin po wprowadzeniu do organizmu nadmiernej ilości alkoholu. Wskazanie jednoznacznego winowajcy objawów "kaca" nie jest proste i ta kwestia nie została ostatecznie rozstrzygnięta. Najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi zespołowi drugiego dnia są ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, niemoc, problemy z koncentracją, problemy ze snem, osłabienie, brak łaknienia lub zbyt duży apetyt, dreszcze, potliwość, zaburzenie funkcji motorycznych, przygnębienie i rozdrażnienie.

Więcej

mapa strony