Farmakologia w służbie walki z alkoholizmem

Nauka od lat poszukuje skutecznej metody walki z alkoholizmem. Niestety nie ma cudownego środka - wyzwalanie się z nałogu to nadal przede wszystkim ciężka praca chorego oparta na pracy z psychologiem lub w grupie AA. Znane są dwa rodzaje środków farmakologicznych wspomagających leczenie odwykowe: takie, które łagodzą głód alkoholowy oraz typowe „straszaki”, które wywołują objawy zatrucia alkoholowego po spożyciu.

Dość popularnym, choć wywołującym kontrowersje, środkiem jest disulfiram. Należy on do grupy leków stosowanych w leczeniu awersyjnym. Polega ono na wymuszeniu abstynencji. Disulfiram podaje się doustnie (Anticol, Antabus) lub w formie implantu (Esperal, Disulfiram). Powoduje nagromadzenie aldehydu octowego u osoby, która spożyła alkohol, co z kolei prowadzi do zatrucia. Kontrowersyjność tej metody bierze się z faktu, że jest oparta jedynie na strachu przed konsekwencjami picia alkoholu. Disulfiram w reakcji z alkoholem może powodować: bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, gwałtowne bicie serca, mdłości, wymioty, brak tchu. Reakcja ta zachodzi po kontakcie z jakimkolwiek alkoholem nawet w niewielkich ilościach. Przeciwwskazaniem do stosowania tego rodzaju terapii są zaburzenia psychiczne i problemy z sercem.

Druga grupa środków stosowanych w farmakologicznym leczeniu alkoholizmu to te, które osłabiają przymus picia alkoholu i wpływają na zniwelowanie „nagradzającego działania alkoholu”. Ponadto wykazują się działaniem antydepresyjnym i poprawą zdolności poznawczych.

Naltrekson – lek podawany doustnie, na skutek jego działania zostaje zredukowany głód alkoholowy, a tym samym motywacja do picia. Intensywność spożycia alkoholu tym samym spada. Lek charakteryzuje się dość niską ilością możliwych działań niepożądanych.

Akamprozat – lek podawany doustnie. Działa nie tyle ograniczając intensywność picia, co wydłużając okresy abstynencji.

Niezależnie od wyboru formy leczenia, powinna ona przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza. Nie zastąpi ono jednak pełnowymiarowej terapii. Zdarzają się przypadki, że pacjenci nie decydujący się na leczenie psychologiczne samodzielnie narzucają sobie pewną dyscyplinę lub wyraźnie ograniczają ilość spożywanego alkoholu - jednakże są to wydarzenia sporadyczne.


Encyklopedia wiedzy

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z poszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Nierzadko jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Może on przebiegać bardzo dramatycznie i doprowadzić do znacznej utraty krwi.

Więcej

Delirium tremens

Delirium tremens to stan zagrożenia życia, wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Występuje w ciągu 2-3 dni od odstawienia alkoholu po kilkumiesięcznym – kilkuletnim ciągu intensywnego picia. Delirium cechuje się wyjątkowo dużą śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u pacjentów bez innych obciążeń.

Więcej

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens (majaczenie alkoholowe, biała gorączka). W toku choroby dołączają się luki pamięciowe i zaburzenia neurologiczne (oczopląs, zaburzenia chodu, czasem otępienie). Stan wymaga leczenia dużymi dawkami witaminy B1.

Więcej

mapa strony