Halucynoza alkoholowa ostra

Halucynoza alkoholowa ostra podobnie jak majaczenie alkoholowe pojawia się po zakończeniu wielomiesięcznego – wieloletniego ciągu picia. Jest ona 2 co do częstości występowania psychozą alkoholową i towarzyszy innym objawom AZA. Objawami jej są halucynacje słuchowe.

Początek choroby pojawia się nagle. Najczęściej chory zaczyna słyszeć głosy, które grożą mu, wymyślają, czasami oskarżają, a kiedy indziej żywo dyskutują na jego temat, bądź nakazują co ma robić. Pacjent ma również duży poziom lęku. Pojawiają się zachowania agresywne i autoagresywne. Właśnie z tego powodu jest niebezpieczny dla otoczenia i siebie, ponieważ przykre doznania omamowe (halucynacje) mogą popchnąć go do samobójstwa lub do zaatakowania innych.

Stan wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Halucynoza może zmienić się w postać przewlekłą.

Wstecz


Encyklopedia wiedzy

Paranoja alkoholowa

Paranoja alkoholowa rozwija się u mężczyzn w nieco mniej nasilonym stopniu uzależnienia od alkoholu, zwykle po 40 roku życia. Przybiera kształt charakterystyczny dla paranoi (czyli w logiczny sposób uporządkowanego systemu urojeń). Najczęściej chory mąż oskarża swoją żonę o zdradę i „znajduje” na to liczne „dowody”.

Więcej

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens (majaczenie alkoholowe, biała gorączka). W toku choroby dołączają się luki pamięciowe i zaburzenia neurologiczne (oczopląs, zaburzenia chodu, czasem otępienie). Stan wymaga leczenia dużymi dawkami witaminy B1.

Więcej

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z poszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Nierzadko jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Może on przebiegać bardzo dramatycznie i doprowadzić do znacznej utraty krwi.

Więcej

mapa strony