Implantacja Disulfiramu (Esperal)

Disulfiram od lat jest popularnym lekiem odwykowym w alkoholizmie. Leczenie oparte na disulfiramie nazywane jest awersyjnym - aldehyd octowy, czyli produkt uboczny metabolizmu alkoholu etylowego, gromadzi się w organizmie dając silny efekt uczulający. Już po 5 -15 minutach od spożycia alkoholu następuje reakcja uczuleniowa.

Polega ona na: zaczerwienieniu skóry twarzy i szyi, pulsującym bólu głowy, przyspieszeniu częstotliwości rytmu serca i oddychania, silnych potach. Po 30–60 min pojawiają się nudności i wymioty, zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego, a niekiedy utrata przytomności lub stany lękowe.

Lek może być podany jedynie przez lekarza po uwzględnieniu ewentualnych przeciwskazań i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Wszczepienie Disulfiramu odbywa się w znieczuleniu miejscowym - podskórnie umieszcza się 8 - 10 tabletek, w zależności od wagi pacjenta. Jego skuteczność utrzymuje się przez około 12 miesięcy. Warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest wyrażenie na niego zgody przez pacjenta, który ma świadomość konsekwencji, jakie następują w wyniku stosowania leku.

Przeciwskazania do stosowania leku:

Lekarz powinien zostać poinformowany w przypadku, gdy pacjent cierpi na cukrzycę, schorzenia wątroby, nerek, czy padaczkę. Przed zabiegiem należy też zgłosić wszelkie przyjmowane lekarstwa, ponieważ mogą osłabić działanie Disulfiramu, bądź wchodzić z nim w interakcje.


Encyklopedia wiedzy

Marskość wątroby

Przyczyny marskości wątroby są bardzo różnorodne i mogą współistnieć u jednego chorego. W świecie zachodnim najbardziej powszechnymi przyczynami są przewlekłe nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Marskość wątroby spowodowana alkoholem (ALD; ang. alcoholic liver disease) rozwija się po zaledwie 10 latach intensywnego picia u 15% alkoholików.

Więcej

Delirium tremens

Delirium tremens to stan zagrożenia życia, wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Występuje w ciągu 2-3 dni od odstawienia alkoholu po kilkumiesięcznym – kilkuletnim ciągu intensywnego picia. Delirium cechuje się wyjątkowo dużą śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u pacjentów bez innych obciążeń.

Więcej

Kac

Kac to inaczej złe samopoczucie występujące do kilku godzin po wprowadzeniu do organizmu nadmiernej ilości alkoholu. Wskazanie jednoznacznego winowajcy objawów "kaca" nie jest proste i ta kwestia nie została ostatecznie rozstrzygnięta. Najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi zespołowi drugiego dnia są ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, niemoc, problemy z koncentracją, problemy ze snem, osłabienie, brak łaknienia lub zbyt duży apetyt, dreszcze, potliwość, zaburzenie funkcji motorycznych, przygnębienie i rozdrażnienie.

Więcej

mapa strony