Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą która rozwija się przez dłuższy czas. Zazwyczaj rozwija się niepozornie: od spotkań z przyjaciółmi, na których alkohol jest nieodzowny. Oczywiście jest to zaledwie pierwszy etap i u większości osób nie prowadzi on do uzależnienia. U tych, którzy zaczynają mieć z nim problem alkohol pojawia się coraz częściej - staje się wyznacznikiem udanego spotkania. Często są oni inicjatorami picia w grupie, duszami towarzystwa - robią drinki, wznoszą toasty, nakłaniają do picia innych. Alkohol staje się częścią rytuałów: ma rozładować napięcie, pomóc zasnąć, ukoić skołatane nerwy. Kiedy przed weekendem ogarnia przyjemne podniecenie na myśl o bezkarnym piciu, to znak, że problem narasta. Wówczas kac nie zniechęca, a w domu czekają już preparaty na „dzień po”.

Na tym etapie osoba uzależniona odbiera często sygnały od najbliższych, że utraciła zdolność panowania nad ilością wypijanego alkoholu. Niestety zazwyczaj bagatelizuje te objawy, padają słowa: mam mocną głowę, zawsze mogę przestać, to tylko piwo, każdy się czasem musi napić. W końcu standardem stają przyjścia do pracy na kacu, jazda pod wpływem alkoholu, coraz większe ilości wypijanego alkoholu. Nie potrzeba już ani pretekstu, ani towarzystwa do picia. Nawet po dłuższej przerwie uzależniony wraca do nałogu. W naszej kulturze alkohol pojawia się często, Polacy „słyną z mocnej głowy”, dlatego granica pomiędzy zabawą a alkoholizmem wydaje się płynna. Dodatkowo alkoholik dla udowodnienia, że nie ma problemu, potrafi zaprzestać picia, np. na kilka miesięcy, albo też przetrwać imprezę bez kieliszka. Te krótkotrwałe sytuacje mają uśpić czujność rodziny i znajomych, ale tak naprawdę nie zmieniają sytuacji uzależnionego. O alkoholizmie z całą pewnością można mówić, gdy powtarzają się pewne objawy:


Encyklopedia wiedzy

Halucynoza alkoholowa ostra

Halucynoza alkoholowa ostra podobnie jak majaczenie alkoholowe pojawia się po zakończeniu wielomiesięcznego - wieloletniego ciągu picia. Objawami jej są halucynacje słuchowe. Zdarzają się zachowania agresywne i autoagresywne. Stan wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Halucynoza może zmienić się w postać przewlekłą.

Więcej

Paranoja alkoholowa

Paranoja alkoholowa rozwija się u mężczyzn w nieco mniej nasilonym stopniu uzależnienia od alkoholu, zwykle po 40 roku życia. Przybiera kształt charakterystyczny dla paranoi (czyli w logiczny sposób uporządkowanego systemu urojeń). Najczęściej chory mąż oskarża swoją żonę o zdradę i „znajduje” na to liczne „dowody”.

Więcej

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z poszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Nierzadko jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Może on przebiegać bardzo dramatycznie i doprowadzić do znacznej utraty krwi.

Więcej

mapa strony