Kiedy pije kobieta

Mówiąc: „kobieta pijąca” łatwo ulec stereotypom. Niegdyś kobietom „nie wypadało pić”, przypadki alkoholizmu były ostro napiętnowane, kolidowały z wizerunkiem strażniczki domowego ogniska, Matki – Polki, kobiety szanującej się. Kobieta nadużywająca alkoholu dostawała etykietkę - rozwiązłej, ze złego towarzystwa, z nizin społecznych i ekonomicznych. Alkohol był domeną mężczyzn. Współcześnie pojawia się inny stereotyp kobiety pijącej: wykształcona, o niezłym statusie finansowym, przebojowa businesswoman, która upija się przed snem, żeby zniwelować stres. Żaden z tych obrazów nie oddaje istoty problemu.

Niestety alkoholizm kobiet jest obejmuje swoim zasięgiem coraz większej ilości pań ze wszystkich grup społecznych. Swój udział ma tutaj równouprawnienie – nie obarczamy feminizmu odpowiedzialnością za picie, chodzi raczej o wskazanie na przyczynę (jedną z wielu) zmian mentalności i obyczajowości. Pretekstów do picia alkoholu jest coraz więcej – kobiety organizują babskie wieczory z winem, piją na studiach, na kolacjach firmowych i prywatnych, ze znajomymi i same w pubie. Nikogo nie gorszy już fakt, że dziewczyna wraca chwiejnym krokiem z klubu, że wypija tyle samo alkoholu co mężczyzna – często jest to nawet powód do dumy, dowód na to, że umie się bawić, jest wyzwolona.Zjawisko to jest stosunkowo nowe, ale szybko podążyli za nim producenci alkoholu, którzy starają się pozyskać nowych klientów. Pojawiają się „damskie” smaki – piwo o smaku owocowym, lekkie drinki, w których niemal nie wyczuwa się alkoholu, można kupić coraz więcej alkoholu w niewielkich objętościach (taki najczęściej wybierają właśnie panie), a zgrabne butelki odwołują się do zmysłu estetycznego. Reklama piwa? Kiedyś typowym obrazkiem było męskie spotkanie, mecz. Dziś to impreza w doborowym towarzystwie, na której bawią się młodzi, uśmiechnięci ludzie. Pojawiają się w nich lifestyle'owe hasła związane z wolnością, luzem, radością i dobrą zabawą. W tym, wykreowanym przez reklamę świecie, wódkę nadal piją twardzi faceci, ale już piwo jest demokratyczne. Jest jeszcze wino – do kolacji w gronie przyjaciół, na babskie pogaduszki w realu albo Internecie, przy dobrym filmie albo na poprawę nastroju. Okazji do picia jest coraz więcej, większe jest też przyzwolenie społeczne na picie alkoholu przez kobiety.

Jak mówią statystyki, kobiety są najbardziej podatne na uzależnienie na etapie dorastania i w momencie przejścia na emeryturę. Obydwu tym sytuacjom towarzyszy stres, który najłatwiej rozładować przy użyciu alkoholu. Statystyczna alkoholiczka jednak to mieszkanka miasta powyżej 50 tys. w wieku 20 – 39 lat.

Przyczyny alkoholizmu wśród kobiet są złożone. Najczęściej wymienia się wśród nich: chęć złagodzenia stresu, napięcia (w tym także przedmiesiączkowego), kłopoty emocjonalne, zaburzenia odżywiania, konflikty w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Niebagatelna jest też rola współczesnych oczekiwań stawianych przed kobietami: mają być idealnymi matkami, żonami, namiętnymi kochankami, gospodyniami, a do tego spełniać się zawodowo – wiele z nich nie jest w stanie im sprostać. Takiemu piciu towarzyszy zazwyczaj poczucie wstydu , dlatego alkoholiczki skrzętnie ukrywają przed światem, rodziną swój problem. Ten stan potrafią utrzymywać w tajemnicy przez lata. Jak to się udaje? Odpowiedź tkwi w sposobie picia przez kobiety, zwłaszcza w początkowym stadium alkoholizmu. Dawki alkoholu są niewielkie, tzw. „podtrzymujące” ale wypijane stale, regularnie, co nie pozwala na upicie się zupełne, ale daje uczucie bycia na rauszu.

Biologia jest nieubłagana - kobiety łatwiej niż mężczyźni uzależniają się od alkoholu. Szybciej ulegają zatruciu alkoholowemu – metabolizm alkoholu nie przebiega u nich równie sprawnie, co u mężczyzn, a estrogeny sprzyjają łatwiejszemu jego wchłanianiu. Marskość wątroby u kobiet pojawia się średnio po 14 latach intensywnego picia, podczas gdy u mężczyzn po 20 latach. Pijące kobiety mają zaburzoną gospodarkę hormonalną, stają się oziębłe, zanika u nich zainteresowanie seksem, są zagrożone depresją, a także osteoporozą czy rakiem sutka. Statystycznie też częściej niż mężczyźni padają ofiarą przestępstw – głównie na tle seksualnym.

Dla zdrowiejących albo chcących wyzdrowieć alkoholiczek, najważniejsze jest wsparcie najbliższych – co niestety nie jest oczywiste. Uwarunkowania kulturowe nadal (choć absolutnie nie jest to regułą) odciskają swoje piętno - łatwiej potępić alkoholiczkę i zostawić ją samej sobie. To samo dotyczy procesu zdrowienia – alkoholik podejmujący leczenie jest postrzegany jako heros. Kobieta – często wręcz przeciwnie.


Encyklopedia wiedzy

Przewlekłe i ostre zapalenie trzustki

Zarówno przewlekłe i ostre zapalenie trzustki to stany chorobowe bezpośrednio związane z alkoholem. Ostre zapalenie trzustki w co najmniej w 50% jest spowodowane przewlekłym nadużywaniem alkoholu, natomiast przewlekłe zapalenie trzustki w 60-85%. Oba stany chorobowe mogą doprowadzić do trwałej niesprawności, wyniszczenia a nawet śmierci i bywają przyczyną wielu cierpień chorego.

Więcej

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, w skrócie AZA to stan chorobowy, który występuje przeciętnie 12-24 godziny po przerwaniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości wypijanego alkoholu. Chorzy z AZA potrzebują odtrucia alkoholowego– przede wszystkim podania płynów i elektrolitów, czasem niezbędne jest podanie środków uspokajająco-nasennych.

Więcej

Halucynoza alkoholowa ostra

Halucynoza alkoholowa ostra podobnie jak majaczenie alkoholowe pojawia się po zakończeniu wielomiesięcznego - wieloletniego ciągu picia. Objawami jej są halucynacje słuchowe. Zdarzają się zachowania agresywne i autoagresywne. Stan wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Halucynoza może zmienić się w postać przewlekłą.

Więcej

mapa strony