Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Najważniejszą informacją, jaka powinna pojawić się w kontekście odtrucia alkoholowego jest to, że nie wyleczy ono alkoholika z jego choroby. Odtrucie ma za zadanie złagodzenie dolegliwości związanych z zatruciem alkoholowym. Schemat takiego zatrucia przebiega następująco: w zaawansowanym stadium uzależnienia organizm domaga się coraz większej ilości alkoholu. Kiedy spada jego poziom we krwi, pojawiają się fizyczne i psychiczne dolegliwości, takie jak stany lękowe, kłopoty ze snem, objawy przypominające grypę, drgawki, znaczące obniżenie nastroju, z depresją włącznie. Aby złagodzić cierpienie, chory znowu zaczyna pić. Tak tworzy się pijacki ciąg, którego uzależniony nie jest w stanie samodzielnie przerwać. Trwa on nieustająco przez kolejne dni, a nawet miesiące. Nadużywanie alkoholu wytwarza w organizmie toksyny - wątroba podczas procesów metabolicznych próbuje je usunąć. Wraz z nimi wypłukiwane są także substancje odżywcze. Uzależniony często nie ma apetytu, pojawiają się torsje, co dodatkowo osłabia chorego. Tak wyjałowiony organizm źle przyjmuje kolejne dawki alkoholu, pojawia się groźba uszkodzenia istotnych organów, zwłaszcza wątroby. W przypadku tak zaawansowanego ciągu nie skutkują już domowe sposoby odtrucia. Fachowa pomoc lekarza jest niezbędna w momencie, gdy alkohol uniemożliwia codzienne normalne funkcjonowanie.

Głównym przeciwwskazaniem do odtrucia jest stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. Wówczas podejmuje się w pierwszej kolejności działania mające na celu ratowanie życia. Aby rozpocząć zabieg odtruwania, chory musi wyrazić zgodę na jego przeprowadzenie. W przypadku odmowy leczenia, lekarz poprzestaje na udzieleniu porad dotyczących dalszego postępowania.

Kiedy pacjent wyraża zgodę na rozpoczęcie niezbędnych procedur, lekarz przystępuje do działania. Rozpoczyna od oceny ogólnego stanu zdrowia uzależnionego. Pozwala to na ustalenie schorzeń pacjenta, ewentualnych przeciwwskazań i dobrania kolejnych procedur medycznych. Pozwala to na ustalenie najbardziej odpowiednich składników płynu infuzyjnego. Kroplówka pomaga oczyścić krwiobieg ze szkodliwych substancji. Podawane w niej leki mają także na celu zlikwidowanie dolegliwości związanych z piciem oraz regenerację organizmu. Wyrównane zostają zaburzenia gospodarki wodno - elektrolitowej. Następuje znaczna poprawa samopoczucia uzależnionego, zazwyczaj udaje mu się spokojnie zasnąć.

Następnie lekarz udziela informacji dotyczących dalszego postepowania z uzależnionym oraz ewentualnego leczenia.

Farmakologiczne odtrucie alkoholowe jest działaniem doraźnym i w żadnym przypadku nie jest wystarczające do zerwania z nałogiem. Po podjęciu decyzji o leczeniu uzależnienia, należy skonsultować się z odpowiednią do tego celu instytucją.


Encyklopedia wiedzy

Przewlekłe i ostre zapalenie trzustki

Zarówno przewlekłe i ostre zapalenie trzustki to stany chorobowe bezpośrednio związane z alkoholem. Ostre zapalenie trzustki w co najmniej w 50% jest spowodowane przewlekłym nadużywaniem alkoholu, natomiast przewlekłe zapalenie trzustki w 60-85%. Oba stany chorobowe mogą doprowadzić do trwałej niesprawności, wyniszczenia a nawet śmierci i bywają przyczyną wielu cierpień chorego.

Więcej

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka, a właściwie zapalenie żołądka (gastritis), to stan chorobowy, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez różne czynniki etiologiczne wywołujące reakcję zapalną. Alkohol w stężeniu powyżej 5 procent powoduje podrażnienie śluzówki żołądka, co objawia się nudnościami, wymiotami i bólem nadbrzusza.

Więcej

Upojenie alkoholowe

Upojenie alkoholowe zwykłe, które określa się także jako upicie zwykłe, przede wszystkim można rozpoznać po zmianach zachowania (agresywność, euforia, smutek, labilność emocjonalna) oraz zaburzeniach koordynacji nerwowej (bełkotliwa mowa, brak koordynacji ruchowej), co stanowi naturalną reakcję organizmu na alkohol etylowy.

Więcej

mapa strony