Odtrucia alkoholowe

U osoby przewlekle nadużywającej alkoholu, lub spożywającej go w znacznych ilościach występują objawy przewlekłego zatrucia alkoholem. Po zaprzestaniu picia lub znacznego ograniczenia ilości spożywanego alkoholu objawia się Alkoholowy Zespół Abstynencyjny. Podczas spożywania alkoholu w organizmie dochodzi do wytwarzania szeregu toksyn.

Alkohol poprzez silne działanie moczopędne prowadzi do intensywnych zaburzeń wodno-elektrolitowych, braku wody, jonów sodu, magnezu, potasu, witamin (głównie grupy B). Alkohol zaburza metabolizm prawie wszystkich narządów. W szczególności narażone są: nerwy obwodowe, mózg, wątroba, serce, nerki, trzustka, mięśnie. W znacznych stężeniach alkohol działa toksycznie.

Zabieg odtruwania poalkoholowego (detoksykacja alkoholowa, detox poalkoholowy) jest wykonywany w domu pacjenta pod ścisłym nadzorem lekarskim. Ma on na celu przerwanie ciągu alkoholowego i zniesienie uciążliwych dla chorego, a niejednokrotnie groźnych dla jego zdrowia i życia, objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego lub zatrucia alkoholem etylowym. Podczas zabiegu usuwane są także niebezpieczne toksyny pochodzące z przemiany alkoholu.

Odtruwanie alkoholowe polega na podaniu indywidualnie dobranych dla chorego leków i płynów - uzupełnieniu niedoborów wodno-elektrolitowych (szybkim nawodnieniu pacjenta) oraz suplementacji magnezu, potasu, sodu, witamin. W części przypadków podaje się także leki uspokajające oraz inne, wspomagające proces detoksykacji organizmu z alkoholu.

Osoba chora otrzymuje fachową poradę oraz zalecenia dotyczące postępowania przez kolejne dni, aż do zniknięcia objawów. Uspokojenie chorego, wyjaśnienie na czym polega problem, usunięcie najbardziej przykrych i niebezpiecznych objawów, pokierowanie dalszą diagnostyką i terapią – to równie istotne cele tego zabiegu.

Istotnym jest aby ocena nasilenia objawów oraz sam zabieg odtrucia alkoholowego był wykonywany przez osobę z doświadczeniem - kompetentnego lekarza znającego możliwy przebieg AZA. Gwarantuje to prawidłowy i bezpieczny przebieg detoksykacji.

Implantacja Disulfiramu (Esperal)

Wszczepienie Disulfiramu odbywa się w znieczuleniu miejscowym - podskórnie umieszcza się 8 - 10 tabletek, w zależności od wagi pacjenta. Jego skuteczność utrzymuje się przez około 12 miesięcy. Warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest wyrażenie na niego zgody przez pacjenta, który ma świadomość konsekwencji, jakie następują w wyniku stosowania leku.

Więcej


Dojazd do pacjenta

W skład zespołu lekarskiego wchodzą lekarze z bogatym doświadczeniem w zajmowaniu się odtruciami alkoholowymi i detoksem poalkoholowym. Zespół lekarski działa na terenie czterech dużych województw: mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Zapewniamy bezpłatny dojazd do Pacjenta na terenie miast: Warszawa, Radom, Łódź, Płock, Kielce, Lublin i wielu innych. Sprawdź!

Więcej


Encyklopedia wiedzy

Upojenie alkoholowe

Upojenie alkoholowe zwykłe, które określa się także jako upicie zwykłe, przede wszystkim można rozpoznać po zmianach zachowania (agresywność, euforia, smutek, labilność emocjonalna) oraz zaburzeniach koordynacji nerwowej (bełkotliwa mowa, brak koordynacji ruchowej), co stanowi naturalną reakcję organizmu na alkohol etylowy.

Więcej

Przewlekłe i ostre zapalenie trzustki

Zarówno przewlekłe i ostre zapalenie trzustki to stany chorobowe bezpośrednio związane z alkoholem. Ostre zapalenie trzustki w co najmniej w 50% jest spowodowane przewlekłym nadużywaniem alkoholu, natomiast przewlekłe zapalenie trzustki w 60-85%. Oba stany chorobowe mogą doprowadzić do trwałej niesprawności, wyniszczenia a nawet śmierci i bywają przyczyną wielu cierpień chorego.

Więcej

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z poszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Nierzadko jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Może on przebiegać bardzo dramatycznie i doprowadzić do znacznej utraty krwi.

Więcej

mapa strony