Trzustka to jeden z najważniejszych organów wewnątrzustrojowych, który odpowiada za prawidłową pracę dwóch układów: trawiennego i hormonalnego. Podobnie jak wszystkie inne narządy, nie jest on wolny od wszelkiego rodzaju chorób - jedną z najczęstszych jest zapalenie trzustki.
Najczęstsze objawy, jakie mogą dać sygnał, iż trzustka pracuje nieprawidłowo to między innymi: silny ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia, zaburzenia świadomości, duszność, przyspieszone tętno, bezmocz.
Zarówno przewlekłe i ostre zapalenie trzustki to stany chorobowe bezpośrednio związane z alkoholem. Ostre zapalenie trzustki w co najmniej w 50% jest spowodowane przewlekłym nadużywaniem alkoholu, natomiast przewlekłe zapalenie trzustki w 60-85%. Oba stany chorobowe mogą doprowadzić do trwałej niesprawności, wyniszczenia a nawet śmierci i bywają przyczyną wielu cierpień chorego.
Upojenie alkoholowe zwykłe, które określa się także jako upicie zwykłe, przede wszystkim można rozpoznać po zmianach zachowania (agresywność, euforia, smutek, labilność emocjonalna) oraz zaburzeniach koordynacji nerwowej (bełkotliwa mowa, brak koordynacji ruchowej), co stanowi naturalną reakcję organizmu na alkohol etylowy.
Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, w skrócie AZA to stan chorobowy, który występuje przeciętnie 12-24 godziny po przerwaniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości wypijanego alkoholu. Chorzy z AZA potrzebują odtrucia alkoholowego– przede wszystkim podania płynów i elektrolitów, czasem niezbędne jest podanie środków uspokajająco-nasennych.
Paranoja alkoholowa rozwija się u mężczyzn w nieco mniej nasilonym stopniu uzależnienia od alkoholu, zwykle po 40 roku życia. Przybiera kształt charakterystyczny dla paranoi (czyli w logiczny sposób uporządkowanego systemu urojeń). Najczęściej chory mąż oskarża swoją żonę o zdradę i „znajduje” na to liczne „dowody”.